czwartek, 9 marca 2017

Jak zrobić film fabularny i dokumentalny.


Pewnie nie jeden z Was zada pytanie: "Po co nagrywać film dokumentalny?" Faktem jest, ze może ten gatunek filmowy nie należy do najpopularniejszych, ale ma również wiele zalet docenianych przez wiele osób. Produkcja filmowa tego typu to okazja do obserwacji ciekawych rzeczy oraz dowiedzenia się o zdarzeniach, o których nie mieliśmy nawet pojęcia. Tworzenie filmu fabularnego czy dokumentalnego pozwoli na naukę i przyswojenie informacji o tworzeniu filmów a dodatkowo, jeżeli posiadacie ciekawy temat jest to szansa na wyrażenie siebie! Ten krótki artykuł zawiera kilka porad, które pomogą Wam postawić pierwsze kroki, do dzieła!

Zacznij od analizy

Filmy reklamowe znacznie różnią się od filmów dokumentalnych i powinniśmy o tym wiedzieć nie warto wiec zawracać sobie nimi głowy. Przygodę z tworzeniem filmów dokumentalnych warto zacząć od oglądnięcia paru dokumentów dzięki czemu pozwoli to na oswojenie się z taką formą filmów.

Nie ma nagrywania bez sprzętu

I jest to całkowita prawda. By zacząć przygodę z nagrywaniem konieczne jest zaopatrzenie się w 3, a nawet 4 obowiązkowe rzeczy. Chodzi tu o nic innego jak o mikrofon, kamerę, statyw oraz opcjonalnie programy do montażu video.

Produkcja filmowa

Film dokumentalny = ekipa filmowa

Trudno będzie nagrać film dokumentalny od podstaw w pojedynkę. Najczęściej relacja video w takiej formie wymaga zebrania ekipy, która powinna składać się z conajmniej sześciu osób: reżysera, scenarzysty, operatora, dźwiękowca, montażysty oraz producenta. Można dodać do tego jeszcze kilka innych osób pełniących inne funkcje, ale do wyprodukowania pierwszego filmu dokumentalnego taka ekipa powinna wystarczyć.

Scenariusz, ujęcia, publikacja

Po wspólnym obgadaniu całego przedsięwzięcia i wyborze dobrego tematu przychodzi czas na napisanie scenariusza, a następnie nagranie ujęć. Scenariusz powinien być tworzony bez pośpiechu oraz mieć dopracowany każdy szczegół. Tworzenie ujęć to już rola operatora, czyli władcy kamery, a więc najlepiej by było gdyby nie był początkującym. W dzisiejszych czasach często stosuje się filmowanie z powietrza przy pomocy dobrze znanych nam dronów i warto wspomnieć o tym operatorowi - może przynieść to świetny efekt.

Agencja Reklamowa Opole

Po nagraniach oddajemy wszystkie ujęcia do montażysty, on zajmuje się montażem (również niezbyt szybkim, bo trzeba dbać o szczegóły) i film jest gotowy do publikacji. Na tym etapie ważna jest promocja naszego filmu czym może zająć się dowolna agencja reklamowa i nie pozostaje nic innego jak czekać na pozytywny odbiór. Nagrywanie filmów nie jest łatwe, ale Ci, którzy opanują to do perfekcji będą sowicie nagrodzeni.

Powodzenia! 

Nasze filmy.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz